درباره همایش


بی شک همایش بانکداری اسلامی، با سابقه برگزاری 27 سال پیاپی و بدون وقفه، را می ­توان به عنوان بزرگترین رویداد علمی در حوزه علوم انسانی و بطور خاص در حوزه بانکداری اسلامی در میان دیگر رویدادهای مشابه قلمداد نمود. این همایش هر سال در هفته بانکداری، مقارن با تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا، برگزار می ­شود و طی سال­های گذشته فرصتی مغتنم برای بسط دانش و علوم بانکداری، تضارب افکار بین صاحبنظران داخلی و خارجی و هم افزایی میان آنان را به نحو شایسته مهیا ساخته است. مخاطبان اصلی این همایش مدیران و کارشناسان ارشد نظام مالی و بانکی کشور و صاحب­نظران حوزه و دانشگاه هستند که به صورت کاملا هدفمند انتخاب و به حضور در همایش دعوت می­ شوند تا از دستاوردهای ارزنده آخرین مطالعات و پژوهش­های برتر در حوزه علوم بانکداری و مالی اسلامی که در قالب سخنرانی، ارائه مقاله، میز گرد تخصصی  و یا کارگاه­های آموزشی در روزهای برگزاری همایش ارائه می ­شوند، به نحو کاملا مطلوب استفاده نمایند. یقینا آشنایی و اشراف مخاطبان و شرکت کنندگان در همایش به مسائل روز بانکی و مالی کشور عزیزمان، عامل اصلی اثربخشی و بکارگیری راهکارها و پیشنهادات صاحبنظران حاضر در همایش در راستای رفع معضلات نظام بانکی و مالی بوده و خواهد بود و علاوه بر این کمک شایانی در امر سیاستگذاری به سیاستگذاران حوزه بانکی و مالی کشور در تدوین بسته­ های سیاستی پویا و بهینه نموده است. همچنین دستاوردهای علمی همایش از طریق پرتال همایش در سریع­ترین زمان ممکن در اختیار عموم علاقمندان قرار می­ گیرد و مرجعی برای مطالعات و پژوهشهای آتی فراهم می­ سازد.

با یاری خداوند سبحان بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی در نیمه اول شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد. پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری بر بهبود وضعیت تولید و اشتغال و از آنجا که نقش و جایگاه نظام اعتباری بانک­های کشور در نیل به اهداف تعیین شده توسط معظم له و بهبود عملکرد کل اقتصاد از اهمیت ویژه­ ای برای نظام بانکی و مالی کشور برخوردار است، شورای راهبردی همایش طی جلسات متعدد عنوان "نقش نظام اعتباری بانک­ها در حمایت از تولید و اشتغال (در چارچوب بانکداری اسلامی)" را پیشنهاد نمود که به تصویب هیات عامل محترم بانک مرکزی رسید. محورهای اصلی که برای پژوهش و ارایه مقالات کاربردی و تخصصی در این همایش تعیین شده است، عبارتند از:

1.ضرورت بازبینی و اصلاح نظام اعتباری بانک­های کشور در راستای حمایت از تولید و اشتغال

 2.  نظارت موثر اعتباری بانک مرکزی در راستای حمایت از تولید و اشتغال

 3.  فرصت­ها و چالش­های حقوقی نظام اعتباری بانک­های کشور در راستای حمایت از تولید و اشتغال

 4.  راهکارهای توسعه تعاملات بانکی بین­ الملل در راستای حمایت از تولید و اشتغال

 5.  راهکارهای عملی برای تقویت منابع اعتباری بانک­ها در راستای حمایت از تولید و اشتغال

 6.نقش بازار سرمایه در بهبود عملکرد نظام اعتباری بانک­ها در راستای حمایت از تولید و اشتغال


در این راستا، افزون بر دعوت از علاقه ­مندان  برای ارائه مقاله از طریق فراخوان عمومی، از اندیشمندان و اشخاص صاحب نام بانکی و دانشگاهی داخلی و بین المللی در رشته ­های مختلف بانکداری و همچنین از مدیران عامل بانک­ها و کارشناسان ارشد بانکی که دارای سال­ها تجربه علمی هستند، دعوت به عمل می­ آید تا با حضور، ارائه مقاله، سخنرانی و شرکت در نشست­های تخصصی، نتایج پژوهش­های انجام شده و تجربیات کسب شده در خصوص موضوع و محورهای همایش را به مورد بحث و نقد و بررسی بگذارند.

 

دبیر همایش: دکتر محسن خوش­ طینت، رئیس مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران

دبیر اجرایی همایش: مهندس حسن کوهی